Zalety okien i drzwi aluminiowych – dlaczego wybrać aluminium?

 

Okna aluminiowe to nowoczesne, trwałe i energooszczędne rozwiązanie, które powoli podbija budownictwo mieszkaniowe.

Do najważniejszych zalet stolarki aluminiowej można zaliczyć to, że:

  • jest lekka i bardzo estetyczna,
  • jej niewielka masa pozwala na wiele możliwości kształtowania zabudowy.
  • charakteryzuje się dużą wytrzymałością,
  • jest trwała i odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne,
  • jest niepalna (a więc nie nasila ewentualnego pożaru),
  • cechuje się odpornością na korozją (szczególnie dlatego, że stosuje się w niej specjalne wzmocnienia profili, z użyciem komponentów wzbogaconych o magnez albo krzem),
  • nie elektryzuje się oraz nie przyciąga kurzu,
  • jest łatwa w konserwacji, to znaczy szybko się ją czyści i nie wymaga żadnych specjalnych zabezpieczeń,
  • jest odporna na zagniecenia, uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia (może więc przetrwać w niezmienionym stanie przez wiele lat),
  • pozwala na zauważalną energooszczędność,
  • ma wiele możliwości zastosowania (zarówno jeśli chodzi o rodzaje budynków, jak i rodzaj oraz kształt okien),
  • posiada odpowiednią sztywność kształtowników,
  • daje możliwość stosowania różnych kolorów i powłok dekoracyjno-ochronnych,
  • jest materiałem ekologicznym — dając możliwość odzysku i powtórnej przeróbki

 

Okna aluminiowe – Trwałe, nowoczesne, energooszczędne

Do produkcji okien aluminiowych wykorzystuje się ciepłe profile, zbudowane z dwóch kształtowników aluminiowych i przekładki termoizolacyjnej. Profile (podobnie jak PVC) mają budowę komorową wypełnione materiałami termoizolacyjnymi najnowszej generacji, dlatego w licznych testach uzyskają ponadprzeciętne wyniki, ale nie potrzebują wzmocnień (nie wymagają stosowania usztywniaczy ze stali wewnątrz okna co wpływa na ich wagę )

Kilkukomorowe profile aluminiowe wypełniane są materiałami termoizolacyjnymi najnowszej generacji, dzięki którym okna osiągają bardzo korzystne parametry współczynnika U, czyli przenikania ciepła, o wartości Uw= 0,79W/(m2K) -Aluron patrz rysunek

 

Okna aluminiowe mogą więc być smuklejsze i pozwalać na większą powierzchnię przeszklenia , które zapewniają większy dopływ światła słonecznego do mieszkania To także nadaje całemu domu czy mieszkaniu eleganckiego, nowoczesnego wyglądu. Dodatkowo ich kolor można wybrać z szerokiej palety barw RAL. Profile aluminiowe można anodować lub malować proszkowo czego nie można zrobićz oknami drewnianymi i PCV. Są bardzo łatwe w czyszczeniu, a spowodowanie jakichkolwiek rys jest o wiele trudniejsze niż w przypadku innych  ram.

Aluminium to materiał odporny na zmienne czynniki atmosferyczne. Wiatr, śnieg, długotrwała wilgoć nie są dla niego przeszkodą. W przeciwieństwie do okien drewnianych mamy pewność, że nie porosną mchem, grzybem, pleśnią. Nie blakną i nie przebarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego, jak stolarka PCV.

Szerokość słupka środkowego tylko 25 mm i maksymalne szklenie L=4000mm H=4000mm (System drzwi przesuwnych Corvision Plus firmy Cortizo)

 

Paleta kolorystyczna profili z aluminium jest w zasadzie nieograniczona. Można je lakierować proszkowo lub anodować na dowolny kolor. Czerwony, granatowy, zielony? Wśród okien lakierowanych znajdziemy różne odcienie, dostępne są także inne barwy z palety RAL. Oferta na rynku jest ogromna – wykończenie imitujące wybarwienie i usłojenie drewna? Nic trudnego. Jednak najchętniej wybierane są okna w kolorze naturalnego aluminium lub ciemnoszarym RAL 7016 Antracyt, rzadziej złotym lub brązowym.

Powierzchnia okien aluminiowych może być matowa, metalizowana lub błyszcząca. Można też wybrać profile w innej barwie na zewnątrz okna i w innej od wewnątrz. Z tego niezwykle plastycznego tworzywa można uformować każdy kształt – łuku, trapezu czy koła – i najbardziej nietypowy rozmiar. Profile mogą być zarówno bardzo wąskie, jak i szerokie, a co za tym idzie – zdolne do utrzymania ogromnych przeszkleń, charakterystycznych dla nowoczesnego designu.

Okna z profilami aluminiowymi doskonale sprawdzą się w tzw. architekturze miejskiej – pasują zarówno do willi w stylu modernistycznym, włoskim, jak i inspirowanej budownictwem industrialnym. Doskonale wyglądają na elewacjach domów, do których wykończenia użyto tynku w odcieniach szarości, polerowanego granitu czy łupku lub klinkieru w barwach grafitu czy piaskowych żółcieni.

Poza ochroną budynku przed stratami ciepła systemy okienne aluminiowe stanowią również doskonałe zabezpieczenie domu przed intruzami. Dzięki zastosowaniu odpornych konstrukcji aluminiowych wraz ze szkłem antywłamaniowym okna aluminiowe stanowią przeszkodę trudną do pokonania dla niepożądanych gości. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnych elementów antywyważeniowych oraz okuć przeznaczone specjalnie do tego typu konstrukcji. W ofercie okien alumniowych wysttępują systemy okien w klasach antywłamaniowych od RC1 do RC3

Ważną cechą produktów z aluminium jest również fakt, iż w przypadku pożaru systemy aluminiowe nie zajmą się ogniem, nie dymią i nie spowodują rozprzestrzeniania się pożaru. Producenci stolarki alumniowej posiadają w swojej ofercie także specjalne rozwiązania systemów drzwi, ścian i fasad przeciwpożarowych, dedykowane dla pomieszczeń, w których istnieje ryzyko zaprószenia ognia a także gwarantujące bezpieczne warunki ewakuacji osób w razie pożaru.

 

Stolarka aluminiowa pozwala na tworzenie w konstrukcji budynku dość dużych przeszkleń. jednakże nie wpływa to negatywnie na parametry energooszczędne okien (pozostają one na tym samym – wysokim – poziomie przez cały, wieloletni okres użytkowania stolarki aluminiowej).

Dobrą izolację czyli ochronę przed utratą ciepła, zapewnia tutaj przede wszystkim stosowanie właściwych izolatorów w profilach okien.

Mowa tutaj m.in. o przekładkach termicznych (umieszczanych w kształtownikach okiennych) wykonanych z poliamidu.

Dzięki temu zapewnia dobrą izolację termiczną w każdych warunkach atmosferycznych.

Okna aluminiowe przy zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych (np. pakiet 2 komorowy wypełniony argonem przy zastosowaniu ciepłych ramek np.Chromatech ze szkleniem niskoemisyjnym), mogą funkcjonować w najbardziej wymagających — pod względem energooszczędności — budynkach, takich jak domy pasywne.

Inwestorzy często mogą też zdecydować się na systemy o podwyższonej izolacyjności termicznej.

Co ważne, dostępne obecnie na rynku okna i drzwi aluminiowe posiadają certyfikaty budownictwa pasywnego i standardem stają się tutaj skrzydłao współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,72-0,8 W/(m2.K) patrz wyżej Aluron

pl_PLPolski
Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń